Starostlivosť - EKA-Dent

Moderná stomatológia

Poučenie pre pacientov

Po zaplnení koreňového kanálika zubu

Ošetrený zub a jeho okolie môžu byť niekoľko dní citlivé na zhryz a dotyk, jako následok ošetrenia. Táto doba je individuálna a môže sa natiahnuť na niekoľko týždňov. Citlivosť je možné tlmiť voľne dostupnými analgetikami (Ibalgin, Aulin, Valetol, Nurofen, Paralen).
Endodonticky ošetrený zub je väčšinou veľmi oslabený- veľká strata zubných tkanív. Preto je niekedy vhodné zabezpečiť ho laboratórne zhotovenou prácou (onlay, korunka atd.). Pokým nie je ošetrenie úplne dokončené, vyhýbajte sa zaťažovaniu zubu ( toasty, oriešky, bagety a iné „pružné“ pečivo), ktoré by mohlo viesť až k zlomeniu zubu a jeho následnej strate.
Pokým nie je endodontické ošetrenie dokončené a zub je ošetrený dočasnou výplňou, je nutné dokončiť ošetrenie do jedného mesiaca, aby sa zabránilo opätovnej infekcii koreňových kanálikov.
V prípade, že ste opuchli pred dokončením ošetrenia, kontaktujte nás.
Vo výnimočných prípadoch sa môžu po endodontickom ošetrení objaviť intenzívne bolesti, alebo opuch. V tomto prípade nás kontaktujte.

Po extrakcii zuba a chirurgickom výkone

Extrakcia (vytrhnutie) zuba je chirurgický výkon v ústnej dutine, ktorý prebieha v lokálnej anestézii. V pooperačnom období môžu nastať rôzne komplikácie a poruchy hojenia. Riziko vzniku týchto komplikácií sa dá významne redukovať dodržiavaním jednoduchých
režimových opatrení, ktoré dostanete písomne po každej extrakcii. Ešte v ordinácii dostanete do úst tampón, ktorý zahryznete. To vám zastaví krvácanie. Tampón držte zahryznutý cca 10 min. Keby sa krvácanie nezastavilo, alebo by sa Vám
znovu objavilo, zoberte si čistý látkový kapesník, zrolujte ho do valčeka a zahryznite na cca 10 min. Ak sa Vám krvácanie ani potom nepodarí zastaviť, kontaktujte nás.
Po odznení anestézie sa dostaví mierna bolesť a neskôr mierny opuch. Je dobré tomu predchádzať – užiť bežný liek proti bolesti a chladiť líce v mieste zákroku. Bolesť sa dá bez problémov zvládnuť užitím bežných analgetík (Ibalgin, Aulin, Valetol, Nurofen, Paralen). V prípade, že sa opuch zväčšuje a bolesť stupňuje, kontaktujte nás.
Bezprostredne po zákroku a zbytok dňa nevyplachujte miesto extrakčnej rany, aby ste nenarušili prirodzené hojenie a tvorbu krvnej zrazeniny, ktorá je veľmi dôležitá pre rýchle hojenie. Od nasledujúceho dňa po výkone je vhodné začať vyplachovať ústa bylinkovými odvarmi (repík, šalvia, kamilka), alebo voľne dostupnými ústnymi vodami (napr. Corsodyl, Paroex, Curasept a i.)
Minimálne 24 hod po zákroku nefajčite!!!
Vyhýbajte se dráždivému jedlu a teplým nápojom, nepite väčšie množstvo tvrdého alkoholu. Bezprostredne po náročnejšom výkone nie je vhodné šoférovať. Dodržiavanie pravidelnej ústnej hygieny je samozrejmé, ale v okolí rany je treba dávať pozor, aby nedošlo k vyplaveniu krvnej zrazeniny, prípadne k roztrhnutiu stehov. Po výkone sa vyhýbajte väčšej fyzickej námahe a hlbokým predklonom. Niektoré zákroky si vyžadujú zašitie extrakčnej rany, v tomto prípade je nutné hrýzť na opačnej strane, aby nedošlo k uvoľneniu stehov. Stehy budú odstránené asi za 7 dní, prípadne podľa dohody.
V období po náročnejších zákrokoch sa môže pacient cítiť unavený a mať zvýšenú teplotu. Ak sa objavý horúčka nad 38,0°C, kontaktujte svojho lekára.

Po zhotovení novej výplne

Pred ošetrením

Zub s novou výplňou môže byť nejakú dobu citlivý na studené a na teplé podnety. Často sa stáva, že je zub citlivý aj na zahryznutie potravy (tvrdé oriešky, toasty, jablko, mrkva). Taká reakcia zuba je úplne normálna. Citlivosť po niekoľkých dňoch a týždňoch vymizne. V prípade, že sa citlivosť zuba stupňuje, v zube pulzuje, bolí sám od seba aj v noci, kontaktujte nás.

Po ošetrení

Po odoznení anestézie sa môže ošetrený zub javiť ako „iný“ než predtým. AK tento pocit neustúpi po pár dňoch, alebo zub začne byť citlivý na zhryz, kontaktujte nás.
Na zube, ktorý bol ošetrený amalgámovou výplňou prosím 2 hodiny nehryzte. Na zube s bielou-fotokompozitnou výplňou je možné hrýzť okamžite.

Po odovzdaní novej korunky, alebo mostíka

Zub s čerstvo odovzdanou fixnou prácou- najčastejšie korunkou, alebo mostíkom je možné naplno zaťažovať najskôr po 24 hodinách, z dôvodu tuhnutia fixačného cementu.

Na novú protetickú prácu si musíte niekoľko dní zvykať, čo je individuálne. Pri pocite, že korunka prekáža (hryziete na ňu ako na prvú), kontaktujte nás.
Nová korunka alebo mostík vyžaduje pravidelnú starostlivosť a hygienu. Pravidelná hygiena predlžuje životnosť všetkých náhrad.
V krátkej dobe po odovzdaní práce je nutná kalibrácia medzizubných kefiek.
Doporučujeme navštíviť dentálnu hygieničku zhruba mesiac po odovzdaní práce.
Pre pacienta s bruxizmom (škrípanie zubami) sa doporučuje používať nočný chránič, alebo náhryzovú dlahu. (na požiadanie zhotovíme)
Pre aktívnych športovcov doporučujeme používanie športových dláh (voľne predajné alebo individuálne)

Po odovzdaní snímacej náhrady

Zvyknúť si na novú protézu trvá niekoľko týždňov a ak sa jedná o pacientovu prvú protézu, môže to trvať aj niekoľko mesiacov.
Protézu je nutné vkladať na noc do vody s čistiacou tabletou na to určenou (napr. Corega a i) po každom jedle je vhodné vypláchnuť ústa vodou a náhradu opláchnuť
Náhradu treba každý deň aspoň raz vyčistiť kefkou a pastou
Mechanizmus žuvania s celkovou protézou je odlišný od vlastných zubov a je teba časom získať potrebný cvik. Jedzte najprv kašovitú stravu a potom krehkú po malých sústach a až kým nezískate potrebnú istotu.
Spočiatku, po odovzdaní, sú zvyčajné problémy s výslovnosťou. Skúste si nahlas čítať pred zrkadlom a problémy sa spontánne vytratia.
Ak horná protéza prekrýva väčšinu plochy podnebia, môže ovplyvniť vnímanie chuti a teploty, preto si dajte pozor pri konzumácii teplých pokrmov, aby ste predišli popáleniu.

Air flow

Airflow (pieskovanie zubov) je metóda v oblasti preventívnej stomatologickej starostlivosti. Je jednou z možností ako získať úsmev bez zažltnutých zubov od fajčenia, kávy a iných pigmentujúcich látok. Obnoví prirodzenú bielosť zubov. Hlavným benefitom sú dobré výsledky a stabilizácia stavu u paradentóznych pacientov.

Pieskovanie zubov je metóda mechanického odstránenia pigmentácií zo zubov pomocou prášku tryskajúceho v prúde vody a vzduchu. Jemný prášok /bikarbonát sodný/ vďaka silnému prúdu vody a vzduchu zo špeciálneho prístroja jemne, ale dôkladne obrusuje odolné pigmenty z povrchu skloviny. Prášok je špeciálne upravený do mikroguličiek, ktoré odstraňujú nečistoty zo skloviny, ale zároveň ju nepoškodzujú. Navyše sa vyčistia aj tie časti zubov, ktoré nie sú bežným spôsobom dostupné. Hlavne medzizubné priestory. Po pieskovaní zubov nasleduje ošetrenie fluoridovými preparátmi, ktoré zaručia komplexnú ochranu zubov.

EKA-Dent

Zdravé zuby a krásny úsmev

Nemáte čas stráviť v čakárni celý deň? U nás čakať v rade nemusíte – objednáme vás na presný čas.

Vyberiete si termín, ktorý vám najviac vyhovuje a návštevu zubného lekára tak zvládnete bez stresov a straty času.

Ak trpíte bolesťami, objednáme vás prednostne.

Cenník

Vstupné vyšetrenie
30€
Vstupná prehliadka
Preventívna prehliadka
20€
Odborná konzultácia - cielené vyšetrenie
20€
Digitálny rontgenový snímok
10€
Dentálna hygiena + medzizubné kefky
55€
Domáce bielenie zubov
od 140€
Ošetrenie zubného kazu s anestéziou
od 50€
Endodoncia – ošetrenie 1 zubného kanálika v anestézii s RTG
od 78€
Extrakcia zubu s anestéziou
50€
Metalokeramická korunka
220€
Celokeramická práca
250€
Point his truth put style
$70
Elegance exercise as laughing proposal mistaken
Contented consisted continual
$90
Forth child dried in in aware do
Piqued our sister shy nature almost
$62
Be concern parlors settled or do shyness address
Extremely we promotion remainder
$76
Ham her demands removal brought minuter raising invited gay
Contented consisted continual
$90
Forth child dried in in aware do
Extremely we promotion remainder
$76
Ham her demands removal brought minuter raising invited gay
Point his truth put style
$70
Elegance exercise as laughing proposal mistaken
Piqued our sister shy nature almost
$62
Be concern parlors settled or do shyness address
Kompletný cenník na stiahnutie tu

Darčekový program

“Blížia sa sviatky a všetci premýšľame, čo darovať svojim najbližším. V množstve drahých zbytočností a pod tlakom reklám a reťazcov, nám uniká podstata… Každému k sviatku prajeme v prvom rade zdravie, ale prečo mu nakoniec darujeme tablet? Má Váš blízky človek problémy so zubami? Bojí sa zubára? A nič na svete ho nevie dokopať do toho obávaného kresla? Darujte mu úsmev!”
Spoločnosť EKA-Dent pre vás pripravila nový, moderný a individuálny darčekový program pre tých, na ktorých Vám záleží najviac. Hodnotu, objem a náplň si môžete zvoliť sami. A my Vám vystavíme jedinečný a “ušitý na mieru” darčekový poukaz.